Pożyczki na modernizację gospodarstwa

Kredyty stricte rolnicze przeznaczone są dla indywidualnych użytkowników gospodarstw rolnych o powierzchni przynajmniej jednego hektara użytków rolnych albo przydzielonych do specjalnych działów produkcji rolnej. Kredyty rolnicze zaciągane są najczęściej na sfinansowanie budowy, rozbudowę czy też modernizację gospodarstwa rolnego. To także kredyty na zakup urządzeń rolniczych i maszyn, ale także ziemi, nawozów, materiałów siewnych oraz środków ochrony roślin. Do kredytów rolniczych zaliczamy również nakłady związane z prowadzeniem gospodarstwa agroturystycznego.

Kredyty rolnicze są korzystnym rozwiązaniem dla osób prowadzących działalność rolniczą. Charakteryzują się bowiem niskim oprocentowaniem. Okres kredytowania wynosi do 10 lat. Maksymalna wysokość kredytu nie powinna przekraczać 100 tysięcy złotych. Przyznawane są tylko w polskiej walucie. Rolnik starający się o uzyskanie kredytu rolniczego powinien posiadać nakaz płatniczy albo akt własności ziemi.

Jeszcze bardziej opłacalną formą pomocy dla rolników są kredyty udzielane przez banki współpracujące z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Przeznaczone są na inwestycje w gospodarstwie rolnym z częściową spłatą kapitału. O przyznanie takiego kredytu mogą ubiegać się osoby prawne, osoby fizyczne albo jednostki organizacyjne, które nie posiadają osobowości prawnej, ale zajmują się prowadzeniem działalności rolniczej. Agencja może dokonać spłaty nawet do 33 tysięcy złotych. Pomoc wypłaca się w dwóch ratach. Pierwsza otrzymywana jest po tym, jak rolnik zrealizuje inwestycję, a druga przekazywana jest na koniec okresu kredytowania. Wysokość udzielanej w tym przypadku pomocy nie może wynosić więcej aniżeli 22% całego kredytu. Kredyty rolnicze z częściową spłatą kapitału to nie wszystko, jeżeli chodzi o atrakcyjne dla rolników oferty pomocy finansowej. Dostępne są także kredyty preferencyjne (wtedy oprocentowanie wynosi 2% dla rolnika, a reszta dopłacana jest przez agencję).