Kredyty na zakup ziemi rolnej

Zakup ziemi rolnej, także na kredyt, wydaje się być dla wielu osób bardzo atrakcyjnym rozwiązaniem. Nie tylko stricte dla rolników, którzy kupią ziemię rolną najczęściej po to, by ją uprawiać. Taka opcja może być traktowana jako doskonała lokata kapitału. To jednak rozwiązanie tylko i wyłącznie dla osób, których nie przerażają formalności. Wzięcie kredytu na zakup ziemi rolnej może okazać się znacznie bardziej korzystnym wyjściem z sytuacji, aniżeli wzięcie kredytu na działkę stricte budowlaną (jeżeli myślimy w przyszłości o budowie domu). Działka rolna nierzadko jest nawet kilka razy tańsza niż działka przeznaczona pod budowę domu. Nie można zapomnieć o jeszcze jednym plusie takiego rozwiązania – niższy podatek pobierany od gruntów rolnych.

Ale oczywiście gdzieś musi pojawić się haczyk. Oczywiście, nie gdzie indziej jak w samym… kredycie. Jego otrzymanie jest bardzo trudne. Na rynku kredytów hipotecznych wciąż nie ma wielu banków, które mają do zaoferowania możliwość finansowania działki rolnej. Instytucjom finansowym nie zależy na pożyczaniu pieniędzy na ten rodzaj nieruchomości. istnieje jednak wyjście z tej sytuacji. można skorzystać z podobnej opcji, niestety trochę droższej. Rozwiązaniem tym jest pożyczka hipoteczna zabezpieczona na innej nieruchomości (która należy do nas, ale może też być własnością innej osoby).

Wtedy trzeba pamiętać o tym, że konieczne będzie sfinansowanie transakcji po części ze środków własnych. Większość banków nie wyrazi zgody na sfinansowanie stu procent takiej inwestycji. Zazwyczaj wymagany jest wkład własny – nawet do czterdziestu procent. Jak widać – sprawa nie wygląda prosto i klarownie. Dla wielu osób nie stanowi to jednak problemu. Niektórzy kupują działki rolne, traktując to jako lokatę kapitału. Wybierając działkę rolną mamy do wyboru dwie opcje. Po pierwsze możemy kupić działkę pod tak zwaną zabudowę siedliskową. Po drugie możemy kupić małą działkę i przekształcić ją potem na budowlaną. W przypadku pierwszego rozwiązania trzeba koniecznie sprawdzić czy gmina posiada plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli nie, to pozwolenie na budowę będzie możliwe do otrzymania tylko w tym przypadku, gdy dane gospodarstwo przekracza średnią powierzchnię gospodarstwa rolnego w danej gminie (zazwyczaj jest to od 7 do 20 h).